Lóránth Ervin Hervé kategorizálása igen nehéz feladat elé állítja az egyszeri bloggert, így a leginkább gigantikus szobrairól méltán elhíresült művészt kénytelen vagyok saját öndefiníciójával körülírni: polihisztérikus art designer.
Az 1969-ben Szegeden született alkotó mindennel foglalkozik amivel maradandót hozhat létre. Ír, tanít, tévéműsort készít és vezet, szobrászkodik, a mindennapjait sajátos holisztikus szemlélet szövi át, legyen az belsőépítészet, ruhatervezés vagy a festészet. Én most jelen posztban ezen utóbbi területen készült produktumait veszem górcső alá, és bár ez a legkevésbé transzparens terület amit a külvilág felé mutat, a vezérfonál és a stílusjegyek természetesen itt is egyértelműek és meghatározóak.
Hervé szereti a kontrasztot, a látszólag egymásnak ellentmondó harsány kontrasztokat. Képeiben a klasszikus és a modern popkultúrát úgy állítja egy-egy tablón egymással szembe, hogy közben meg is felelteti egymásnak őket. Mert látszólag szentségtörésnek tűnik az Éjjeli őrjárat részletébe belefesteni, belepottyantani Batmant, de ha kicsit is végiggondoljuk, semmi sem természetesebb. És a Leány gyöngy fülbevalóval ilyetén ábrázolása sem ördögtől való dolog, Vermeer képe olyannyira közismert, hogy már a popkultúrának is szerves része lett.
De nem csak a különböző korok kétdimenzióssá transzponált hősei állnak szemben egymással, hanem olykor a stílusok is, és mégis megfér egymás mellett Lautrec impresszív technikája a képregények tömbösített vázlatosságával. Méghozzá úgy, hogy a plakátművészet ősatyjának egy rossz szava se lehetne. Adja magát a lehetőség, hogy az általam sokszor indokolatlanul preferált pedagógiai szálat is belekeverjem a műelemzésbe, de nem hiszem, hogy ezzel a képpel bármelyik képregényrajongó tinédzser közelebb kerülne az impresszionizmus megismeréséhez vagy megkedveléséhez. De hátha...
Akárhogy is, hiába az elsőre feszültségkeltő ellentmondás - az ezeken a képeken szereplő alakok korokon átívelő névtelen celebek. Mindegy, hogy az prostituált, hermelines hölgy vagy csivavás szállodalánc-örökös. Ugyanúgy ikonikus fogyasztási cikkek, mint egy kertitörpe, Barbie-baba vagy egy gumimaci amelyek saját hiábavaló szépségükkel tüntetnek.
Provokáció? Igen.
De azért elgondolkodtató...
Ha te is hasonlóan tehetséges magyar művész, designer, kreatív ember vagy, olvasd el a felhívásunkat és jelentkezz nálunk!