Tavaly nyáron nagy érdeklődéssel figyeltem és követtem a Koós Pál által vezetett MOME-s kurzust, amelyben az akkor elsős formatervező hallgatók tárgytervezési gyakorlatának eredményeit mutatták be. A feladat, személyre szabott napszemüvegek készítése volt.
Tóbiás Richárd, a Magyar Látszerész Szövetség elnökének szakmai felügyelete alatt végzett tervezési-és munkafolyamatban a diákoknak egy kiválasztott hallgatótársuk számára személyre szabottan kellett kiegészítőt tervezniük, természetesen a design mellett funkcionális szempontokat is figyelembe véve.
A 18 hallgató munkája között számos remek példány található és nagy örömömre szolgált, hogy a héten felhívták a figyelmemet arra, hogy egyik közülük a megvalósulás útjára is léphet. Ágoston Bence ötletéről van szó, aki az elmúlt közel 1 évben Toronyi Péterrel közösen tovább fejlesztette a MOOD fantázianevű szemüveget, amely ambiciózusan a világ első pszichedelikus szemüvege kíván lenni.
A MOOD tervezésekor Bence célja a zenehallgatás élményének teljessé tétele volt. A pszichedelikus zene által nyújtott érzéshez rendelhetünk hozzáillő, de szabadon választható látványt. A 6 darab cserélhető és középpontja körül forgatható színes lencsék mind másképpen törik meg a fényt, így minden pillanatban más szinesztézikus utazást élhet át a használó. A lencsék mintázata különböző optikai hatásokra épül, mint például a Moiré-hatás. A képeket és a videót elnézve érdekelni kezdett a projekt és ennek háttere, úgyhogy feltettem néhány kérdést Bencének:
Mit lehet megtudni rólad/rólatok, a készítőkről?
Rólunk annyit lehet tudni, hogy mindketten momésok vagyunk, formatervezők(én még csak leszek), Peti 2éve diplomázott MA-n, én pedig másodéves leszek BA-n. Az ismeretség pedig az egyetemi felkészítőről származik, ahol Peti volt a szakmai tanárom.
Honnan jött a MOOD ötlete?
A Mood ötlete az elsőéves egyetemi tervezési feladatból indult, ahol napszemüveget kellett terveznünk egymásnak, párokban. És én Túri Tamás csoporttársammal kerültem párba, így nekem neki, neki pedig nekem kellett kellet személyre szabott szemüveget tervezni. Mivel ő főleg pszichedelikus zenét hallgat, ezért az lett a célom, hogy valahogy a zenét(hallást) összekössem a látvánnyal(látással). Persze sok apró részlet volt, de az alapötletet ez adta.
Hogyan kezdtél/kezdtetek a projekt megvalósításába, például az ideális formavilág, lencsék mintáinak kiválasztásába?
Gyakorlatilag az egyetemi félév végére megvolt a végleges forma, illetve a lencsék mintái is nagyrészt, tehát összeállt a koncepció működése. Akkor még 3D-nyomtattattam a keretet, és gyártás szempontjából nagyon az elején járt még a MOOD. A forma egyébként azért alakult így, mert a legegyszerűbb módon szerettem volna egy olyan szemüveget létrehozni, aminek egy mozdulattal cserélhetjük a lencséit, több lencse is belehelyezhető, és mozgathatók (forgathatók) a lencséi. A minták különböző optikai hatásokon alapulnak – mint például Moiré hatás – és azért van több fajta, és színű, mert így lehet a legélénkebb látványt elérni. De fontos volt számomra a testreszabhatóság és variálhatóság.
Említetted, hogy a keret prototípusa 3D nyomtatással készült. A végleges, remélhetőleg kereskedelmi forgalomba is kerülő keret és lencsék milyen anyagból készülnek majd?
Igen a legelsők 3D nyomtatottak voltak, de muszáj volt egy "előszerszámot", ami a végleges, fröccsöntéses gyártáshoz megfelelő, mert annyira pontosan kellett számolnunk a lencse méretével, hogy a nyomtatás nem bizonyult kellően pontosnak. Tehát fröccsöntéssel fog készülni. Az anyaguk POM (polioximetilén), ami rugalmasabb és minőségibb mint a legáltalánosabb ABS, és elég jól újra is hasznosítható. A lencsékből az UV-s napszemüveglencsék polikarbonátból készülnek, ami már önmagukban anyagában 375nanométerig szűrnek, és erre kapnak még egy színező borítást, így 400nm-ig védenek, és 0% UV-t engednek át. A mintás lencséknél jelenleg is többféle anyagot tesztelünk, itt még nem 100% melyik lesz a befutó.
A videóban látszik, hogy több lencsét is lehet együtt használni. Mennyit lehet kombinálni, mennyi fér el a keretben?
Szemenként 3-3 db lencse helyezhető bele, tehát összesen 6db. Alapvetően teljesen a viselőre van bízva, hogy hogyan kombinálja, ezzel igazából elég jól el lehet szórakozni, mert viszonylag finom különbségek vannak a más-más minták között.. és akkor milyen színű, melyikből, hogy forgatva, milyen beállítással stb..:)
Várható egyszerű, nem cserélhető lencsés napszemüveg, esetleg optikai változat vagy a minél extrémebb irány a vonzóbb? Mik a jövőbeli tervek?
Már most az alaptartalma a szemüvegnek, egy pár UV szűrővel ellátott, teljesen transzparens lencse a mintások mellett, tehát alapvetően normál napszemüvegnek is lehet használni. Nyitottak vagyunk alapvetően mindenre, de optikai szemüvegnek nem tervezzük egyelőre átalakítani.
Ha szeretnétek magatoknak ti is MOOD szemüveget, az Indiegogo-n keresztül, közösségi finanszírozás keretén belül juthattok hozzá, amennyiben kisebb-nagyobb összeggel támogatjátok a projektet.