Zai Viktória enteriőrtervező, 6 éve oszlopos tagja a lakberblogger társadalomnak, a Dizain márka megálmodója és a Stúdió Dizain tulajdonosa. Munkái között magánházak, lakások, irodák, vendéglátóhelyek és bemutatótermek enteriőrjeit egyaránt megtaláljuk, de arculattervezésre is szívesen vállalkozik.
A finom, értékteremtő minimál stílus áll hozzá a legközelebb, amelyet szeret megfűszerezni saját készítésű alkotásokkal is. Kedveli a belső terek egyedi építészeti megoldásait, munkáiban egyaránt megtalálható az elegancia és a játékosság. Szenvedélye a kreativitás, az értékteremtés és az értékmentés. Blogjával megpróbál ízlést formálni és ezen keresztül inspirációt nyújtani az olvasóknak. Munkáival rendszeresen találkozhatunk lakberendezési magazinok oldalain.
Mesélj kicsit magadról! Mi a végzettséged, mivel foglalkozol?
A legjobbkor vagyok a legjobb helyen és a legjobb korban. :)
Enteriőrtervező vagyok, leginkább házak és lakások belső tereinek kialakításával bíznak meg, de terveztem már több irodát, bemutatótermet, egészségstúdiót és lakáséttermet is. A kislányom születése előtt nemzetközi reklámügynökségeken dolgoztam reklámszövegíróként nyolc évig, azelőtt pedig fotóriporternek tanultam, de hamar rájöttem, hogy az nem az én világom. Viszont a fotózás, mint hobbi, megmaradt.
Az eredeti szakmá(i)dat hogyan tudod beépíteni a jelenlegi hivatásodba?
A mostani munkám során is jól tudom kamatoztatni a fotós végzettségemet, mert az elkészült munkáimat is én szoktam befotózni. Ráadásul egy lakberendezési és design blog nem működhet profi képek nélkül, és persze szöveg is kell hozzá. Szerencsére az írásban és a fotózásban is van gyakorlatom a “régebbi" életemből. A munkám során sok képet készítek, az enteriőrök eredeti állapotáról és persze a végeredményről is, úgyhogy szerencsém van, hogy nem kell külön fotóst hívnom, ha meg akarom örökíteni a munkáimat.
Mit élvezel legjobban a munkádban?
Két dolgot, az egyik a funkcionális tértervezés, a másik a terek felöltöztetése, a stílus kialakítása. Minden jól használható térnek az alapja az, hogy igazán élhető legyen és jól érezzük magunkat benne. A nagy kérdés minden munka előtt így hangzik: vajon a terek lecsupaszítva úgy működnek-e, ahogy majd használni fogják őket? Ha igen, akkor jó, kezdődhet a stílus kialakítása, ha nem, akkor viszont neki kell állni a terek tudatos, működőképes kialakításának, ezt hívjuk tértervezésnek.
Én nagyon szeretem a munkának ezt a részét, a tökéletes alaprajz megalkotását. A helyiségek arányainak meghatározását igazodva az igényekhez és az adott alapterülethez. Ajtók, ablakok elhelyezését, közlekedő területek megfelelő kihasználását, rakodóterek létrehozását, nagy belmagasság esetében a tér függőleges megosztását, a különböző funkciójú terek egymáshoz kapcsolását stb. Ha minden a helyére került, akkor jöhet a design. Általában minimalista stílusban tervezek, szeretem a letisztult és egységes tereket, ugyanakkor szeretek becsempészni ezekbe a minimalista terekbe valami finomságot is, egy nem odaillő tárgyat, egy felújított régi bútort vagy egy DIY alkotást.
Karácsony előtt jelenik meg a Boook Kiadó gondozásában az első magyar DIY könyv, amelyben húsz újrahasznosítás mellett elkötelezett bloggertársammal együtt én is szerepelek az alábbi óraasztal kicsit továbbgondolt testvérével.
Mit tartasz fontosnak a szakmáddal kapcsolatban? Mi az amit közvetíteni szeretnél és ezt hogyan teszed meg?
Fontosnak tartom, hogy az emberek rájöjjenek, hogy igenis hatással van rájuk a környezet, amelyben élnek vagy huzamosabb ideig tartózkodnak nap mint nap. Ilyen az otthonuk, a munkahelyük és az iskolák, óvodák is. A környezet hat az emberre, lehet pihentető, inspiráló, jókedvre derítő, de lehet lehangoló és frusztráló is. Sajnos nálunk a design-tudatos gondolkodás eléggé gyerekcipőben jár. Elég csak végignézni az átlag magyar általános iskolákat, tisztelet a kivételnek persze. A blogommal szeretnék segíteni és inspirációt nyújtani azoknak, akik nem tudnak vagy nem akarnak szakembert fogadni az otthonuk kialakításához. És közben egy kicsit ízlést is formálni.
Mennyire vagy környezettudatos, mennyire fontos számodra az újrahasznosítás?
Minden nap elszörnyülködöm azon, hogy mennyi szemetet termel pl. a mi családunk is. Természetesen szelektíven gyűjtjük a szemetet, külön viszik el a kommunális és külön az újrahasznosítható szemetet, de tudok olyan nem kicsi városról Magyarországon, ahol egyáltalán nem foglalkoznak ezzel, minden egy helyre megy. Ez felfoghatatlan számomra. Próbálom a lányomat is környezettudatosan nevelni és azt látom, hogy ő és a generációja sokkal nyitottabbak erre, ennek nagyon örülök. Nagyon tetszenek az olyan design vállalkozások, amelyek újrahasznosított alapanyagokkal dolgoznak, mi is vettünk már ilyen táskát például. Szeretek kisebb régi bútorokat megmenteni és új életet lehelni beléjük, esetleg átalakítani és új funkcióval felruházni.
Mit szeretnél elérni az életben, mivel lennél elégedett? Mik a közeli és távlati terveid?
A céljaimat szeretném elérni. :)
Szakmailag szeretnék megküzdeni egy olyan volumenű kihívással, mint mondjuk egy szálloda vagy egy étterem. Sokféle tervem van, de ezekről egyelőre nem szeretnék beszélni. Mindig a jelen pillanattal szeretnék elégedett lenni és e szerint élek.
Blog: http://dizain.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/dizain.blog
És hogy mit csinál egy enteriőrtervező Viki szerint, azt a videójából tudhatjátok meg!