Az „Oh Snap!” című izgalmas fotóprojektnek a pittsburghi Carnegie Művészeti Múzeum Fórum Galériája ad otthont. Idén február és május között 13 neves fotóművész (Chris Shaw, Robert W. Off, Harold Edgerton, Malick Sidibé, Frank Paulin, Richard Misrach, Peter Steinhauer, Jacques Henri Lartigue, Charlee Brodsky, Duane Michals, Dulce Pinzón, Philip Perkis, J. D. ‘Okhai Ojeikere) 13 fényképét állították ki a múzeumban, és a múzeum, valamint az online felület látogatóit (különösképpen a fotósokat) arra ösztönözték, hogy megnézve a képeket ragadjanak magukhoz fotómasinát és a művészek alkotásaira egyfajta válaszként, készítsenek saját fotót. Egy magyar fotós, Vedres Ági képeit is beválogatták a projektbe, akinek így mind a galériában, mind az online felületen kiállításra kerültek a képei, az általa választott művész képe mellett.
Vedres Ági Budapesten született fotóművész, művészeti író. Diplomáját az ELTE Tanárképző Főiskolai Karán és a Pécsi Tudományegyetemen szerezte meg, de jelenleg is tanul, az ELTE BTK Filmtudományi Tanszékének a hallgatója. Számtalan kiállítást tudhat már a háta mögött, a szóban forgó projekt azonban különleges a számára és a mi érdeklődésünket is felkeltette. A mai rendhagyó magyART-ot neki szenteljük, sőt, feltettünk számára néhány kérdést az Oh Snap!-pel kapcsolatban, amire lelkesen válaszolt nekünk.
-Hol hallottál az Oh Snap!-ről?
Igazából sehol, úgy értem senki sem értesített erről a kiírásról, azonban folyamatosan olvasom és nézem az angol/német/francia nyelvű fotográfiai híreket az interneten, itt találtam meg a felhívást, még februárban.
-Hogyan jött az ötlet, hogy részt vegyél benne?
Rendkívülinek találtam azt a fajta kurátori látásmódot és magát az ötletet is, ahogyan a fotókat – legyen az amatőr vagy művész alkotása – a múzeum falain szerepeltethessék, illetve hogy megmozgassa az emberek fantáziáját az, hogy hogyan kapcsolódhassanak egy-egy művészi fotográfiához saját, hétköznapi alkotásaikkal.
-Mi alapján választottad ki a fotósokat, akiknek alkotásaira válaszként beküldted a fotóidat?
Miután végignéztem mind a 13 alkotást, rendszerezni kezdtem fejben a fotóimat, illetőleg „párokon, rímeken, reflexiókon” gondolkodtam.
-Mi alapján választottad a beküldött fotóidat?
Semmi esetre sem volt célom, hogy a "megszólalásig hasonlítson" az eredeti alkotásra, valamiféle érzelmi/emocionális alapon döntöttem, hogy számomra milyen érzeteket kelt a mű.
-Mi alapján választották ki a fotókat az alkotásokhoz és ezen belül a tiéidet?
A kiválasztott fotókat először fel kellett tölteni a megadott oldalra, majd egy későbbi levélben értesítettek arról, hogy ez, meg ez a fotó bekerült a válogatásba, később pedig a Carnegie Museum of Art Forum Gallery falain is láthatóak lesznek az eredeti mű mellett. A beküldött pályaművek száma, megközelítőleg 1.500 (1.488), 13 fotóm is szerepel a bemutatott alkotások között az alkalomra egy gigaposzter is nyomtatásra került. (Ezt itt tudjátok megnézni. A szerk.) A projekt 2013. február 21-én kezdődött az amerikai pittsburghi Carnegie Museum of Art Forum Gallery-ben és május 12-én ért véget, azonban online megtekinthető, a múzeumba „besétálhatunk” digitálisan és egészen közelről megnézhetjük a mások által is beküldött képeket.
-Milyen fogadtatása van/volt a te válaszképeidnek külföldön és idehaza?
Ti vagytok az elsők, akik hírt adtok erről az igazán nem hétköznapi fotográfiai projektről, annak ellenére, hogy több kulturális/fotóművészeti oldalt is megkerestem, nem reagáltak. Mindenesetre bízom benne, hogy mások is észreveszik a lehetőséget ebben a projektben, nem beszélve arról, hogy hazai "színekben" is indítani lehetne egy ehhez hasonló projektet, amiben én nagyon szívesen részt vállalnék, nemcsak, mint alkotó, hanem, mint szervező is.
Mi a magunk módján ezzel a poszttal küldünk egy nagy-nagy gratulációt Áginak, illetve szeretnénk felhívni az olvasók figyelmét, hogy van egy ilyen lehetőség! Érdemes kipróbálni! Vedres Ági blogját itt, Facebookos oldalát itt találjátok. Itt pedig bővebben is olvashattok a kiválasztás folyamatáról.
Ha te is hasonlóan tehetséges magyar művész, designer, kreatív ember vagy, olvasd el a felhívásunkat és jelentkezz nálunk! A magyART rajongói klubjához pedig itt csatlakozhatsz.