magyART

Facebook Tumblr Twitter Instagram

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra
Merge Invisible - Nem létező szobák negatív lenyomatai a Kisfaludy utcában...

Merge Invisible - Nem létező szobák negatív lenyomatai a Kisfaludy utcában...

›
Merge Invisible - Nem létező szobák negatív lenyomatai a Kisfaludy utcában...

2012/2/03 : Mocca komment

merge 1.png

A magyART-ban ma bemutatásra kerülő csapat bemutatkozó levele annyira önkifejezően lényegretörő és bejövős, hogy közkinccsé téve szó szerint idézzük! ;)

"olaola,  szoktam olvasni a blogotok és gondoltam, meg budapestavantgarde Petyka is ajánlotta, hogy írjak nektek, tehát most hogy elkészült a film a falfestésünkről megkérdezlek feltennétek-e? Pesten a Kisfaludy utcában festettünk Orosz Ricsivel két jó nagy falat [minket együtt hívnak úgy hogy merge invisible]

...merthogy nyilván jó lenne, ha minél többen tudnának róla és arra kanyarodnának cangával, hmmm?

Még annyit, hogy a LUDWGINZERT keretében készült el az egész, meg hogy egy hétig festettük, a méreteit nem tom pontosan, de baszott nagy [LOL - szerk.], egy L alakú ház hűlt helyére került, a magassága kb 11 méter, merthogy 9 méteres volt az állvány és még onnan kellett pipiskedni!

kösz és csá! ipek "

 

A street art-os hátterű Orosz Richárd [1000%] és a dizájnerként elismert Ipek Türkoglu [balkantango] közös projektje a városrészből eltűnő lakóházaknak emel emlékművet. Céljuk, hogy az elbontott épületek, lakóik és történeteik ne merüljenek feledésbe, ezért egy immáron üres telekkel szomszédos, a bontás jeleit gyakran magán viselő tűzfalra terveznek a korábbi ház kontúrjait követő muráliát. Levéltári kutatással, valamint az elbontott ház egykori lakóival készített interjúk alapján a művészek feltérképezik a korábbi épület történetét, a hozzá fűződő személyes emlékeket, az egykori lakások berendezését, belső kialakítását, majd mindezek alapján egyszerű és puritán képi világot hoznak létre.

A falfestmény elkészítését speciális szemszögből közelítik meg. A SZOMSZÉDOK hívószó nyomán a lakóktól kapott információk alapján, az elbontott épület tűzfalon hagyott körvonalát követve megfestik a ház egykori metszetét, a benne lévő lakásokat, az emlékek alapján felidézett berendezésekkel, a lakók történeteiből inspirálódó életképekkel, jelenetekkel. 

 

Ha te is hasonlóan tehetséges, kreatív emberke vagy, olvasd el a felhívásunkat és jelentkezz nálunk!


 

 

 

Koncepció:

A „nefelejcs” egy szerteágazó művészeti projektsorozat, melynek első megvalósulását az alkotócsoport művészei a nyolcadik kerületben, Kisfaludy utca …. szám alatti foghíjtelekre tervezik. A projekt fő célja a jelenleg parkolóként használt terület két oldalát képező tűzfalak művészeti grafikával történő felélesztése. A technikáját tekintve hagyományosnak nevezhető, helyspecifikus tartalommal tervezett falfestményekkel egyrészt maradandó vizuális értéket teremtenek, másrészt a kerületi lakosok művészethez és városrészük – így saját maguk - történelméhez való közeledését, illetve ez utóbbi viszony átértelmezését, újragondolását szándékoznak előmozdítani.

A Merge Invisible alkotócsoport tagjai, ebben a mostani felállásban, a „nefelejcs” projekttel mintegy folytatólagosan kapcsolódnak egymás korábbi, utcai/városi alkotásainak sorozatába. A tűzfalak üres grafikai felületként való alkalmazása, művészcsoportok erre célzott felkérése nem idegen az európai nagyvárosi intézményektől, önkormányzatoktól, gyakran találkozunk nagyvárosok központjában éktelenkedő foghíjtelkek tűzfalainak falfestménnyel való vizuális integrálásával. A „nefelejcs” projekt esztétikai értéket közvetítve ennek az elvárásnak is eleget tesz, miközben mélyebb, társadalomtörténeti jelentésrétegével a puszta dekorálásnál többet nyújt környezete számára.

A Kisfaludy utcai tűzfalfestmények olyan nagyméretű grafikai produktumok, melyek a nagyvárosi street art művészet nyelvezetét alapul véve, azt gondos háttérkutatásokkal kiegészítve egyszerre alkotják napjaink, és a dinamikusan változó városrész múltjának lenyomatát. Mindkét festmény a korábban lebontott ház hiányára alapozott grafika – a ház alaprajzát kutatási kiindulásként véve, mintegy negatív filmként lenyomatot képez a már nem létező szobáknak, tárgyaknak, ezáltal magának a megszűnt lakóközösségnek az életteréről. Mindkét falfestmény fekete-fehér, így egységes színvilágukkal esztétikai egységet képezve mintegy megduplázzák közös filozófiai jelentésüket.

 

... először egy making of stop motion

 

 

Megvalósítás
 

A falfestmények elkészülését egyrészt levéltári kutatómunka (a foghíjtelek helyén lebontott ház műszaki és építészeti információira vonatkozó adatok pontosítása céljából), másrészt személyes, a volt lakók, környékbeli lakók visszaemlékezéseit összegző helyszíni terepmunka előzi meg. Az összegyűlt adatok és egyéb információk birtokában, a falak és a telek elhelyezkedését, adottságait szem előtt tartva alkotják meg a művészek a két falfestmény vázlatát papíron. Ezt a vázlatot a festésre megjelölt időpontban fémállványról ecsettel és festőhengerrel felhordva a külszíni festéket véglegesítik a képet. 

 

...és a helyszini közvetítés a Precíz Photography jóvoltából

 

 

 

32.jpg

30.jpg

Orosz Richárd

 

richárd.png

Ipek Türkoglu

 

ipek.png

Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Best of 2016 – Magyar művészek és designerek Best of 2016 – Magyar művészek és designerek
  • Hódító útra indult a Kiflee, a hazai közösségi filmajánló applikáció Hódító útra indult a Kiflee, a hazai közösségi filmajánló applikáció
  • Látleletek a hazai designról - Könyvbemutatók a Design Héten Látleletek a hazai designról - Könyvbemutatók a Design Héten
  • Alig egy hónap és itt a Design Hét Budapest 2016 Alig egy hónap és itt a Design Hét Budapest 2016
  • Itt az első hazai edzőterem látás- és mozgássérültek számára – Noppa design stúdió Itt az első hazai edzőterem látás- és mozgássérültek számára – Noppa design stúdió
süti beállítások módosítása
Dashboard